Jak dbać o meble dębowe?

Dąb to jedno z najpopularniejszych drzew wykorzystywanych do produkcji mebli. Zawdzięcza to przede wszystkim wytrzymałości, trwałości, a jednocześnie pięknu, którym charakteryzują się stoły czy szafy zrobione z tego drewna. Aby twoje dębowe meble służyły ci przez lata i cały czas cieszyły oko nieskazitelnym wyglądem, musisz się z nimi odpowiednio obchodzić.

Drewno dębowe ma dość duża tendencje do wysuszania, pęknięć, a także powstawania plam. Dzieje się tak wtedy, gdy powierzchnia mebli nie jest odpowiednio konserwowana. To nie wszystko, dębowi mogą zaszkodzić wahania temperatury, nadmierna wilgoć czy też ciepło.

komplet mebli dębowych

źródło: pinterest.com

Na początek przeczytaj uważanie instrukcję producenta mebli. Jeśli kupiłeś nowy mebel dębowy, poproś producenta lub sprzedawcę o broszurę z odpowiednimi instrukcjami. Po przywiezieniu mebla do domu, zostaw w nich otwarte wszystkie drzwi, szafki czy szuflady. W taki sposób pozbędziesz się charakterystycznego zapachu oleju. Skąd bierze się ten zapach? Nowe meble zostały najprawdopodobniej przed spakowaniem naolejowane.

Pomimo tego, że dąb kojarzy się z niesamowitą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, z melbami obchodź się ostrożnie. Zamiast przesuwać je po podłodze, lepiej je podnieść a następnie odstawić. Dzięki temu zostanie zachowana integralność spoin.

Nie stawiaj dębowych mebli w bezpośrednim towarzystwie źródła ciepła lub intensywnego światła słonecznego. Unikniesz wtedy wysuszenia i pękania powierzchni oraz wyblaknięcia naturalnego koloru drewna.

Raz w miesiącu do ich pielęgnacji wykorzystuj specjalny olej do mebli. Jeśli będziesz się stosował do tej rady, zabezpieczysz drewno przed pęknięciami. Olej stworzy też warstwę ochronną, która zabezpieczy powierzchnię mebla przez wilgocią. Jeśli mebel jest użytkowany wielokrotnie w ciągu dnia (głównie chodzi tu o stoły, krzesła czy biurka), możesz go olejować częściej, najlepiej raz w tygodniu.

komoda dębowa

źródło: pinterest.com

W przypadku dębowych mebli kuchennych uważaj na stawianie gorących elementów bezpośrednio na drewnie. O wiele lepiej używać wtedy serwetek lub mat z filcowymi podkładkami. Jeżeli twoje krzesła i stół nie zostały zaprojektowane do używania ich na zewnątrz, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.

Nie narażaj drewna dębowego na kontakt z silnymi środkami czyszczącymi, kawą, wodą czy winem. Jeśli doszło do rozlania płynu na powierzchnię mebla, wytrzyj go natychmiast przy pomocy ściereczki lub ręcznika papierowego, dzięki temu unikniesz przebarwień.

Podobne porady

 • źródło: pinterest.comJaki kolor ścian do mebli dębowych w rustykalnej sypialni?
  Meble dębowe bardzo często wybierane są do sypialni urządzonych w stylu rustykalnym. Aby jednak pomieszczenie takie posiadało rustykalny klimat, musisz dobrać do nich odpowiedni kolor ścian. Jaki? Teg...
 • źródło: pinterest.comMeble dębowe – jakie są ich zalety?
  Drewno dębowe posiada szereg walorów, warto więc rozważyć zakup mebli wykonanych właśnie z tego rodzaju drewna. Oto kilka najważniejszych przymiotów mebli dębowych. Bardzo istotną dla wielu uży...
 • źródło: pinterest.comCzy meble sosnowe mają jakieś wady?
  Drewno sosnowe jest wyjątkowo popularnym surowcem, z którego produkuje się meble. Najczęściej zwraca się jedynie uwagę na zalety, których sosna posiada bardzo wiele. Czy ma jakieś wady? Nie da ...
 • źródło: pinterest.comMeble olchowe – jakie są minusy ich posiadania?
  Olcha to szlachetne drewno, które jest cenione za piękno oraz kolor. Jak każdy rodzaj drewna, tak i ten posiada kilka wad, o których warto wiedzieć przed zakupem. Drewno olchowe ma ograniczoną ...
 • źródło: pinterest.comJak czyścić meble z drewna wiśniowego?
  Meble wiśniowe zachwycają nas charakterystycznym czerwonawym odcieniem oraz gładkim wykończeniem. Jak wszystkie meble z twardego drewna, tak i te wymagają częstego czyszczenia. Dzięki temu zachowamy i...